Partidele primei ediții a Trofeului „Ilie Oană”

Sport| 21.05.2024| 273| 0| Virgil Rădulescu

Seria evenimentelor dedicate Centenarului va fi deschisă de un adevărat festival al fotbalului juvenil. Opt dintre cele mai bune echipe de juniori din România își vor da întâlnire pe „Ilie Oană”, în weekend-ul 24-26 mai, tot atunci urmând să se desfășoare la Strejnic, dar și la Ploiești, un turneu dedicat formațiilor din Prahova.

Reunite sub umbrela „Trofeului Ilie Oană”, ediția 1, cele două întreceri sunt rezervate categoriei de vârstă „U12” (juniori născuți în anul 2012 și mai mici).

Dinamo București, CSA Steaua București, Rapid București, FCU 1948 Craiova, FC Argeș, UTA Arad, CFR Cluj și FC Petrolul Ploiești sunt formațiile care se vor lupta pentru trofeu în turneul ce se va desfășura, integral, pe arena „Ilie Oană”. Vor fi amenajate două terenuri, pe lățimea suprafaței de joc oficiale, fiecare echipă va alinia 9 jucători (1 portar + 8 jucători de câmp), iar meciurile se vor întinde pe durata a două reprize de câte 20 de minute fiecare.

Jocurile contând pentru faza grupelor se vor derula vineri (etapa 1) și sâmbătă (etapele 2 și 3), iar finalele și festivitățile de premiere vor fi programate duminică. Vineri seară, în jurul orei 19.00, spectatorii prezenți pe „Ilie Oană” vor putea asista la parada participantelor, toate echipele prezente la această întrecere urmând să defileze prin fața tribunelor, cu câte un steag având insemnele clubului pe care îl reprezintă.

Iată programul complet al turneului:

Grupa A (FC Petrolul, CFR Cluj, Dinamo București, Rapid București)

Vineri, 24.05

– ora 17.00: FC Petrolul – CFR Cluj

– ora 18.00: Dinamo București – Rapid București

Sambata, 25.05

– ora 10.00: FC Petrolul – Rapid București

– ora 11.00: Dinamo București – CFR Cluj

– ora 17.00: FC Petrolul – Dinamo București

– ora 18.00: CFR Cluj – Rapid București

Grupa B (UTA Arad, FC Argeș, CSA Steaua București, FCU 1948 Craiova)

Vineri, 24.05

– ora 17.00: UTA Arad – FC Argeș

– ora 18.00: CSA Steaua – FCU 1948 Craiova

Sambata, 25.05

– ora 10.00: UTA Arad– FCU 1948 Craiova

– ora 11.00: CSA Steaua – FC Argeș

– ora 17.00: FCU 1948 Craiova – FC Argeș

– ora 18.00: CSA Steaua – UTA Arad

Semifinale

Duminică, 26.05

– ora 10.30: 1 Grupa „A” – 2 Grupa „B”

– ora 10.30: 2 Grupa „A” – 1 Grupa „B”

Jocuri de clasament

Duminică, 26.05

– ora 09.30: 3 Grupa „A” – 4 Grupa „B”

– ora 09.30: 4 Grupa „A” – 3 Grupa „B”

FINALE

Duminică, 26.05

– ora 11.30: finala pentru locurile 7-8

– ora 11.30: finala pentru locurile 5-6

– ora 14.00: finala pentru locurile 3-4

– ora 16.00: finala pentru locurile 1-2

În paralel, tot vineri va debuta, la Strejnic, turneul rezervat echipelor din județ, la startul acestuia înscriindu-se ACS Școala de Fotbal AC Toader Ploiești, ASCS Petrolul 95 Ploiești, ACS Petrosport Ploiești, ACS Hagianu Mircea Junior 2007 Câmpina, ACS MX Pro Academy Păulești, CSM Ploiești, Tricolorul Breaza și FC Petrolul Ploiești.

Baza „Conpet” va găzdui, vineri și sâmbătă, partidele din cadrul fazei grupelor și meciurile din semifinale și cele care vor stabili ocupantele pozițiilor 5-8, urmând ca finala „mică” și finala „mare” să se joace, duminică, pe „Ilie Oană”.

Iată programul complet

Grupa A (FC Petrolul, ASCS Petrolul 95 Ploiești, ACS Școala de Fotbal AC Toader Ploiești, ACS Petrosport Ploiești)

Vineri, 24.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 10.00: FC Petrolul –Petrolul 95

– ora 10.00: Sc. AC Toader – Petrosport Ploiești

– ora 16.00: FC Petrolul – Sc. AC Toader

– ora 16.00: Petrolul 95 – Petrosport Ploiești

Sambata, 25.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 10.00: FC Petrolul – Petrosport Ploiești

– ora 10.00: Sc. AC Toader –Petrolul 95

Grupa B (ACS Hagianu Mircea Junior 2007 Câmpina, ACS MX Pro Academy Păulești, CSM Ploiești, Tricolorul Breaza)

Vineri, 24.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 11.00: HMJ Câmpina – CSM Ploiești

– ora 11.00: MX Pro Academy – Tricolorul Breaza

– ora 17.00: HMJ Câmpina – MX Pro Academy

– ora 17.00: CSM Ploiești – Tricolorul Breaza

Sambata, 25.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 11.00: HMJ Câmpina – Tricolorul Breaza

– ora 11.00: MX Pro Academy – CSM Ploiești

Semifinale

Sambata, 25.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 17.00: 1 Grupa „A” – 2 Grupa „B”

– ora 17.00: 2 Grupa „A” – 1 Grupa „B”

Jocuri de clasament

Sambata, 25.05 (Baza „Conpet”, Strejnic)

– ora 16.00: 3 Grupa „A” – 4 Grupa „B”

– ora 16.00: 4 Grupa „A” – 3 Grupa „B”

– ora 18.00: finala pentru locurile 7-8

– ora 18.00: finala pentru locurile 5-6

Finale

Duminică, 26.05 (Stadion „Ilie Oană)

– ora 14.00: finala pentru locurile 3-4

– ora 15.00: finala pentru locurile 1-2

Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0763835620, sau pe WhatsApp sau redactie@gazarul.ro

Te-ar putea interesa și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *