Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești la Festivalul-concurs de Teatru Scurt, de la Oradea

Cultură| 09.04.2024| 128| 0| Virgil Rădulescu

Festivalul Internaţional de Teatru Oradea (FITO) va avea loc în perioada 1-9 iunie şi va cuprinde şi tradiţionalul Festival-concurs de Teatru Scurt, cu 26 de spectacole selectate, au anunţat organizatorii de la Teatrul Regina Maria.

Anul acesta, festivalul va avea trei mari secţiuni: secţiunea Concurs – Festivalul de Teatru Scurt, secţiunea Off-concurs şi secţiunea Outdoor, care cuprind spectacole valoroase, invitate atât de la teatre importante din România, cât şi din străinătate.

Selecţia de spectacole care vor participa în concurs a fost realizată de către conducerea Teatrului Regina Maria şi cuprinde 26 de spectacole.

Printre acestea se numără, de pildă, „Toxic”, Teatrul Toma Caragiu Ploieşti, în regia lui Florin Piersic jr., sau „The Last Days of Elena and Nicolae Ceauşescu”, un spectacol adus de o trupă din Polonia ori musicalul „Hedwig and the Angry Inch”, Teatrul Stela Popescu Bucureşti, regia Răzvan Mazilu.

Teatrul Regina Maria va anunţa, în perioada următoare, şi celelalte producţii care vor putea fi văzute în cadrul FITO, pe lângă cele din secţiunea de Teatru Scurt.

FITO îşi redeschide porţile, anul acesta, pentru ediţia a IX-a, continuând tradiţia începută în 2013 în formatul unui festival amplu şi divers, dar şi Festivalul de Teatru Scurt, demarat în 1976, ediţia a XXVII-a, cuprins în prezent în cadrul FITO.

SELECȚIA FESTIVALULUI DE TEATRU SCURT 2024 – SECȚIUNEA CONCURS A FITO

  1. Teatrul Național Radu Stanca Sibiu – MAMĂ
    de Marta Barceló, regia: Mariana Cămărășan
  2. Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești – TOXIC
    de Bruce Kane, regia: Florin Piersic Jr.
  3. Teatrul Metropolis București – CINE L-A UCIS PE TATA?
    dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Édouard Louis, regia: Andrei Măjeri
  4. Teatrul de Nord Satu Mare – LA VIE EN ROSE
    un spectacol de Gigi Căciuleanu
  5. Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca – ELEKTRA
    adaptare scenică de Ágnes Kali și Botond Nagy după tragedia lui Sofocle, regia: Botond Nagy
  6. Teatrul Stela Popescu București – HEDWIG AND THE ANGRY INCH
    de John Cameron Mitchell, regia: Răzvan Mazilu
  7. Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara – ADEVĂRUL
    de Florian Zeller, regia: Radu Iacoban
  8. Teatrul German de Stat Timișoara – OAMENI. DE VÂNZARE
    un spectacol de Carmen Lidia Vidu
  9. Teatrul Tineretului Piatra Neamț – DOLORES
    de Edward Allan Baker, regia: Ciprian V. Nechita
  10. Teatrul Municipal Bacovia, Bacău – O POVESTE SUPER FERICITĂ (DESPRE CUM E SĂ FII FOARTE TRIST)
    de Jon Brittain, regia: Horia Suru
  11. Teatrul Odeon, București – REPUBLICA MELANIA
    de Irina Nechit, regia: Gelu Colceag
  12. One-woman show cu Edith Alibec – TEA AND MILK
    de Edith Alibec, regia: Dana Paraschiv
  13. TEATRELLI în co-producție cu Teatrul Național Cluj-Napoca, Teatrul Regina Maria Oradea și Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani – ZEIȚE DE CATEGORIA B
    de Alexandra Felseghi, după o idee de Andrei Măjeri, regia: Andrei Măjeri
  14. Teatrul de Stat Constanța – TRILOGIA BELGRĂDEANĂ
    de Biljana Srbljanović, regia: Erwin Șimșensohn
  15. Teatrul Municipal Baia Mare – DELFINI
    o rescriere de Adina Lazăr, după „Singurătatea Pietrelor” de Flavius Lucăcel, regia: Adina Lazăr
  16. Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – ONE (WO)MAN SHOW
    un spectacol cu și de Zoltan Lovas
  17. Teatrul Dramaturgilor Români, București – URMUZ VA FI NUMELE TĂU
    o biografie poetică după viața și opera lui URMUZ alcătuită de Gavriil Pinte, regia: Gavriil Pinte
  18. Teatrul „Maria Filotti” Brăila – FALSA SERVITOARE
    de Marivaux, regia: Alexandru Mâzgăreanu
  19. Teatrul de Vest Reșița – VIAȚA E VIS
    de Pedro Calderón de la Barca, regia: Toma Enache
  20. Teatrul de Artă, București – AMERICAN BUFFALO
    de David Mamet, regia: Bogdan Budeș
  21. Reactor de Creație și Experiment, Cluj-Napoca – RAȚA!
    de Cleopatra Constantinescu, regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
  22. Companhia Nova de Teatro, Brazilia – A SCREAM IN THE DARK
    un spectacol de Lenerson Polonini
  23. Theater Werkstatt Hannover, Germany – FOR HEAVEN’S SAKE, ICARUS!
    regia: Ahmed Ezzat Elalfy
  24. Teatrul Csokonay Debrecen, Ungaria – NINCSTELENEK / DEPOSEDAȚI
    de Borbély Szilárd, regia: Botos Bálint
  25. Teatrul Jokai Bekescsabai, Ungaria – AZ ÖLTÖZTETŐT / CABINIERUL
    de Varsányi Anna, regia: Krisztina Tarsoly
  26. Teatr Polski Bydgoszcz, Polonia – THE LAST DAYS OF ELENA AND NICOLAE CEAUȘESCU
    dramaturgie: Julia Holewińska, regia: Wojciech Faruga

Spectacolele care fac parte din celelalte secțiuni vor fi anunțate în curând pe site și pe canalele de Social Media.

Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0763835620, sau pe WhatsApp sau redactie@gazarul.ro

Te-ar putea interesa și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *